“Koronavirüs salgını sonbaharda artabilir”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova Koronavirüs salgını ile mücadelede havaların ısınmasıyla rehavete kapılınması durumunda salgının sonbaharda tekrar aratabileceğini söyledi. Yeşim Taşova salgın ile mücadelede alınan tedbirlerle hasta sayısının belirgin bir şekilde düştüğünü belirtti. Yaşanan güzel gelişmelerin ve havaların ısınmasının rehavete kapılınmaması gerektiğini söyleyen Taşova aksi takdirde sonbaharda hasta sayılarının tekrar artışa geçebileceğini söyledi..

Koronavirüs salgınında Ramazan Bayramı’na dikkat

Prof. Dr. Yeşim Taşova Ramazan Bayramı’nda el öpme alışkanlığına dikkat çekerek; “Elimi yıkadım, maskemi taktım öptüm denmemeli. Aksi takdirdi riskli grubu tehlikeye atma şansımız oluyor. Bu nedenle salgını güzel bir şekilde engellemişken tedbiri elden bırakmamak gerekiyor” dedi.

Bahar aylarının gelmesiyle sıcaklıkların artmasına dikkat çeken Taşova; “Güzel havalarda da korunmaya devam etmeliyiz. Hasta sayısının azalması ve havaların ısınmasıyla rehavete kapılmamalıyız. Salgın azalmaya devam edecek ama mikroorganizmanın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Bunu biraz uykuya çekiliyor diye tanımlayabiliriz. Yaz aylarında hasta sayısını saha az göreceğiz ama sonbaharda belki daha fazla yeni vaka ortaya çıkacak. Aşı ortaya çıkınca tamamen rahatlamış olacağız” dedi.

Koronavirüs aşısı 24 ayı bulabilir

Koronavirüs salgınında ikinci dalganın ortaya çıkmaması ve sonbaharda yeni vaka sayısını en azda tutmak için hijyen ve sosyal mesafe kurallarının devam etmesi gerektiğini belirten Profesör Doktor Yeşim Taşova aşı çalışmalarına dikkat çekti. Taşova; “Aşı üretilmesinde birçok kontrol grubu var.  Deneyler nedeniyle Koronavirüs aşısının uygulanmaya başlaması 24 ayı bulabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

Previous Story

Türkiye "de facto diktatörlük" olarak nitelendirildi

Next Story

Korona ilacı Remdesivir herkese yetecek kadar yok

Latest from GÜNDEM

Dekan Orhan Acar İstifa Etti

Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya düşen görüntüler, “akademinin” şu andaki içler acısı halini ortaya serdi. Dün

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz kurlarındaki artış geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesiydi. Dolar tarihte ilk defa 7’nin