Bu Yıl 1 Mayıs Balkonlardan Kutlandı

Koronavirüs COVID-19 salgını nedeniyle Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle birlikte bu yılki 1 mayıs kutlamaları dijital ortamda kutlandı. Birçok yurttaş evinin pencerelerinden ve balkonlarından 1 Mayıs ile ilgili afişler, pankartlar açtı ve 1 mayıs marşları çaldı.

1 Mayıs sabahı DİSK’in Taksim anıtına bırakmak istediği 1 Mayıs çelenki polis tarafından engellenmiş, aralarında DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu‘nun da olduğu 25 sendikacı gözaltına alınmıştı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB yaptığı sosyal medya çağrısında, akşam 21:00’da tüm yurttaşları evlerinin balkonlarına ve pencerelerine davet ederek 1 Mayıs marşı okumaya davet etmişti.

Türkiye’nin birçok yerinde 1 Mayıs balkonlardan kutlandı

Başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Tunceli Türkiye’nin birçok yerinde yurttaşlar saat 21:00’da balkonlara ve pencerelere çıkarak 1 Marşı söyledi.

Bazı yerlerde sokaklarda havai fişek gösterileri yapıldı. İstanbul’da başta Kadıköy, Şişli, Avcılar, Ataşehir, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy olmak üzere birçok ilçede dijital kutlamalar yapıldı.

Rize Fındıklı belediyesi ise belediye hoparlörlerinden 1 mayıs marşı çalarak sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Bu yılki 1 Mayıs koronavirüs sebebiyle dijital ortamda yapılan ilk ciddi dayanışma olarak da tarihe geçti.

Polis ise bu yılki 1 mayıs için balkonlarrda bir araya gelen yurttaşlara herhangi bir müdahale de ve uyarıda bulunmadı.

 

Bir cevap yazın

Previous Story

Elon Musk'ın tweeti, Tesla'ya 15 milyar dolar kaybettirdi

Next Story

Vakaları Kontrol Altına Almak İçin Tersine Karantina Geliyor

Latest from POLİTİKA

Mahalleler karantinada

Mahalleler karantinada Corona virüs ile birlikte tedbirleriyice alınmadığı için birçok yerde karantinalar başladı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesi

D vitamini uyarısı geldi

D vitamini uyarısı geldi yeni tip koronavirüs COVID-19 virüs salgın ile birlikte oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu