Cin’de hastalardan alınan sperm örneklerinde koronavirüs tespit edildi

İlk olarak Aralık ayının son aylarında Çin’in Wuhan kentine görülen ve kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs COVID-19 salgınına ilişkin Çinli bilim insanları yeni bir iddia ortaya attı.

Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından ocak ayının son günlerinde pandemi olarak açıklanan yeni tip koronavirüs COVID-19 salgınına ilişkin, birçok insanın merak ettiği cinsel yolla bulaşır mı? sorusuna ilişkin Çinli bilimi insanları yaptığı açıklamayı açıkladı.

Spermlerde koronavirüs tespit edildi

Yeni tip koronavirüs ile yaptığı mücadele ile tüm dünyaya örnek olan Çin, şimdide virüs inlerine iniyor! Çinli bilim insanları, Shangqiu Şehir Hastanesi’ndeki bazı yeni tip koronavirüs hastalarının spermlerinde koronavirüsün tespit edildiğini açıkladı.

Uluslararası bilim dergilerinden Jama network open‘da yayımlanan makalede, koronavirüs hastalarından alınan spremlerde yeni tip koronavirüs tespit edildi. Dergide Bilim insanları, “Virüs erkek üreme sisteminde çoğalamasa da bağışıklık sisteminin bu bölgedeki istilacı virüsle mücadele edemediğini ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı. dergiye yazan yetkiler, cinsel yolla bulaşma riskini en aza indirmek için prezervatif kullanılması gerektiğini belirtti. Bilim insaları, “Eğer gelecekte yapılacak araştırmalarda cinsel yolla bulaştığı ortaya çıkarsa, bunu önlemek için daha dikkatli olmak gerekir. Prezervatif kullanmak bu hastalar için önemli bir önleyici olabilir. Salgı ve kan haricinde iyileşen bir hastanın spermi de diğerlerini etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

Previous Story

Dolar güne nasıl başladı?

Next Story

Bartu, Serdar Ortaç'ı yayından attı

Latest from DÜNYA