Deniz Gezmiş’in Yayımlanmayan Görüntüleri Ortaya Çıktı

1968 gençlik hareketi önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucularından ve önderlerinden Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş idamlarının 48’inci yılında anılıyor.

6 Mayıs 1972‘de Ankara’daki Ulucanlar cezaevinde idam edilen Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş aradan 48 yıl geçmesine rağmen bugün halk tarafından anılıyor. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Karşıyaka mezarlığına giderek Denizleri andı.

Sosyal medyadan da 6 mayıs 1972 haştagi ile darağacında üç fidar hastagları açıldı. Bu iki hastag kısa sürede Türkiye ve Dünyada Trent Topic listesine girdi. Birçok kullanıcı Rodrigo’nun gitar konçertosunu paylaşarak denizleri andı.

Ayrıca depo pgotos Deniz Gezmiş’in 49 yıl önceki, Anakra Emniyeti’nden Ankara adliyesine götürülürkenki çekilen 3 fotoğrafı ilk kez yayımladı. Görüntülerde Deniz Gezmiş polisler tarafından oluşturulan güvenlik çemberi eşliğinde emniyet binasından çıkartılıp, araca bindiriliyor ve ankara adliyesine götürülüyor.

Depo Phosots’da 18 Mart 1971’e ait Deniz Gezmiş fotoğraflarını Erol Olgundemir çekti. Birçok kullanıcı bu fotoğrafları sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı.

6 Mayıs’ta ne olmuştu?

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece THKO’nun üç önderi Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş anayasal düzeni bozmaktan hüküm giymiş ve sabaha karşı Ankara Ulucanlar cezaevine kurulan darağacında idam edilmişlerdi. O gün orada Denizlerin son anlarına emektar avukatları Halit Çelenk eşlik etmişti. Halit Çlenek’te 3 yıl önce 5 mayıs akşamı hayatını kaybetmiş ve ankara karşıyaka mezarlığına defnedilmişti.

 

Bir cevap yazın

Previous Story

TFF'den Süper Lig Kararı: Haziran ayında seyircisiz

Next Story

Yeni Normalleşme Nedir? İşte 4 Madde

Latest from POLİTİKA

Mahalleler karantinada

Mahalleler karantinada Corona virüs ile birlikte tedbirleriyice alınmadığı için birçok yerde karantinalar başladı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesi

D vitamini uyarısı geldi

D vitamini uyarısı geldi yeni tip koronavirüs COVID-19 virüs salgın ile birlikte oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu