İsrail’de koalisyon krizi. Binlerceki kişi Netanyahu’yu protesto etti

Uzun bir süredir siyasi iktidarsızlık sorunu yaşayan İsrail’de Başbakan Netanyahu‘nun kurduğu koalisyon hükümeti binlerce kişi tarafından Tel Aviv sokaklarında protesto edildi. Korona virüsü salgını ortasında siyasi kaosun yaşandığı İsrail’de yeni bir koalisyon kuruldu. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Mavi – Beyaz ittifakı lideri Benny Gantz ile kurduğu koalisyon İsrail halkı tarafından tepki ile karşılandı. Hakkında yeniden yolsuzluk davası açılan Başbakan Netanyahu’ya iktidarda kalma kapısını açan yeni koalisyon binlerce kişi tarafından protesto edildi. Tel Aviv sokaklarını dolduran protestocular Başbakan Netanyahu’nun koltuğunda kalmasını sağlayan koalisyonu protesto ederken anlaşmanın yasal olmadığı vurgulandı.

İsrail’de koalisyon protestoları devam ediyor

İsrail başkenti Tel Aviv’de düzenlenen protesto gösterilerinde “Utanç!” yazılı pankartlar taşındı. Protestocular Netanyahu ve Gantz’ın fotoğraflarının bulunduğu pankartlara “Yolsuzluk hükümetine hayır diyoruz” sloganını yazı. Protestocular tarafından dile getirilen ifadelerde yüksek mahkemenin hakkında yolsuzluk soruşturması açtığı herhangi birinin siyasi hükümet kurmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Dile getirilen talepler arasında koalisyon anlaşmasının bazı bölümlerinin yasa dışı olduğu ve bu anlaşmanın iptal edilmesi gerektiği söylendi.

Netanyahu yolsuzluk ile suçlanıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk suçlaması ile açılan davada müzakerelere önümüzdeki günlerde başlanacak. Duruşma halkın takip edilebilmesi için televizyondan ve internetten canlı olarak yayınlanacak. Görevi kötüye kullanma, yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları ile yargılanan Başbakan Netanyahu tüm suçlamaları reddediyor. Netanyahu hakkında başlatılan davanın polis, medya ve muhalefet tarafından başlatılan bir darbe girişimi olduğunu iddia ediyor.

Bir cevap yazın

Previous Story

Bitti denilen Corona hastalığında her gün yeni semptomlar ortaya çıkıyor

Next Story

Almanya'da Yapılan Şok Koronavirüs Araştırması

Latest from DÜNYA