Korona ilacı Remdesivir herkese yetecek kadar yok

Tüm dünyayı etkileyen Korona virüs salgınına karşı ABD’li virüsle mücadele ekibinin de desteklediği Remdesivir ilacının üreticisi sadece 140 bin hastaya yetecek stoklarının olduğunu söyledi. Korona vürüsü tedavisinde ön plana çıkmasına rağmen faydalı olup olmadığı tartışmalı olan Remdesivir ilacının üreticisi kamuoyunu endişenlendiren bir itiraf yaptı. ABD başkanı Donald Trump‘ın oluşturduğu ekipte yer alan ünlü doktor AntHony Fauci‘nin desteklediği ve “hastalığın vücutta kaldığı süreyi kısalttığı” belirtilen ilacın sadece 140 bin hastaya iyileştirebilecek kadar stoğun kaldığı açıklandı.

Korona virüs tedavisinde kullanılan ilaç

Remdesivir isimli ilacın üreticisi Gilead Sciences şirketinin CEO’su kamuoyuna açık bir mektup yazarak korona virüsü tedavisine ilişkin yeni bilgiler paylaştı. CEO Daniel O’Day; “Korona virüs tedasinde kullandığımız ilacımızın stoğu üretilmiş ve dağıtılmış tüm ürünlerle birlikte toplam 1.5 milyon tekil doza denk geliyor. Bu doz bir hastanın 10 günlük tedavisinde kullanımıyla birlikte yaklaşık 140 bin hastaya yetecek düzeyde.” dedi.

ABD Gıda ve İlaç Yönetimi Korona virüsle mücadele ekibinde bulunan Dr. AntHony Fauci’nin de desteklediği Remdesivir ilacı için “acil durumlarda kullanım” izni vermeyi düşündüklerini açıklamıştı. Dr. Fauci yaptığı açıklamada; “Elde ettiğimiz veriler Remdesiviri ilacının Korona virüse yakalanmış hastaların iyileşme süreci üzerinde olumlu ve net bir etkisi olduğu görülüyor. Bu durum bir ilacın virüsü engelleyebildiğinin kanıtı.” demişti.

Remdesivir ilacı üzerinde yapılan çalışmalar şu ana kadar ABD’deki Korona virüs tedavisinde kullanılacak ilaçlar arasında en geniş katılımlı araştırma.

Bir cevap yazın

Previous Story

"Koronavirüs salgını sonbaharda artabilir"

Next Story

Elon Musk: Korona yasakları anayasaya aykırı ve faşistçe

Latest from GÜNDEM

Dekan Orhan Acar İstifa Etti

Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya düşen görüntüler, “akademinin” şu andaki içler acısı halini ortaya serdi. Dün

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz kurlarındaki artış geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesiydi. Dolar tarihte ilk defa 7’nin