Korona virüs etkisi! Hazine Nisan’da 123 Milyar TL borçlandı

Son yıllarda devam eden kötü ekonomik tabloya bu yıl eklenen Korona virüsü salgını ile birlikte Hazine borçlanması rekor seviyeye ulaştı. Korona virüsü salgını nedeniyle artan kamu harcamalarının etkisiyle hazine borçlanması artarken, net borçlanma Nisan ayında rekor seviyeye ulaştı.

2020 yılında ilk dört ayda yapılan net Hazine borçlanması, 2019 yılı aynı dönemine göre yüzde 119 artışla birlikte 123 Milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı. Nisan ayı net borçlanması ise net 59,7 miyar TL oldu. Maliye Bakanlığı ve Hazine raporlarına göre yaşanan borçlanma artışının nedeni olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkileyen Korona virüsü salgını olarak gösterildi.

Türkiye Hazinesi borçlanması rekor seviyede!

Artan harcamalar, maliyet artışı ve devam eden ekonomik tablo sonucu 2020 yılı ilk dört ayındaki 123 milyar TL tutarındaki net borçlanma tüm zamanların en yüksek rakamı olarak rekor kırdı. Ocak ile Mart ayları döneminde yaşanan 63,3 TL’lik Hazine borçlanmasına, Nisan ayında 59,7 milyar TL daha eklenmiş oldu. Nisan ayında 59,7 milyar TL rekor borçlanma öncesi son rekor ise 41,9 milyar TL ile Şubat 2020’de yaşanmıştı.

Hazine raporlarına göre 31 Mart 2020 itibari ile merkezi yönetim borç stoku ise 1 trilyon 462 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada ise Mayıs ayında 40 milyar TL, Haziran’da 22 milyar TL, Temmuz’da 27 milyar TL borçlanma yapılacağı belirtildi. Paylaşılan raporlara göre Hazine 2020 yılının ilk çeyreğinde toplam 26,4 milyar TL açık verdi.

Bir cevap yazın

Previous Story

Vakaları Kontrol Altına Almak İçin Tersine Karantina Geliyor

Next Story

Zam şampiyonu soğan oldu

Latest from GÜNDEM

Dekan Orhan Acar İstifa Etti

Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya düşen görüntüler, “akademinin” şu andaki içler acısı halini ortaya serdi. Dün

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz kurlarındaki artış geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesiydi. Dolar tarihte ilk defa 7’nin