Soma katliamının üzerinden 6 yıl geçti

Bugün 13 mayıs 2020. Bundan tam 6 yıl önce Manisanın Soma ilçesinde bulunan maden ocağında türkiye tarihinin en büyük maden cinyaetlerinden biri işlendi. 301 tane Somalı madenci göcük altında kalarak hayatını kaybetti.

13 Mayıs 2014’de Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan maden ocağında gelen göcük nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetmişti. Bugün maden cinayetinin 6.yılı.

Ne olmuştu?

13 Mayıs 201’de 301 Somalı madenci hayatını kaybetmişti. 1 hafta göcük altından cenazeler çıkarılmıştı. Türkiye tarihinin en büyük iş cinayetlerinden biri oalrak da tarihe geçti.

Soma maden katliamı sonrası  polisin durumu protesto edenlere saldırması o zaman erdoğan’ın yanında olan yusuf yelken’in bir madenci yakınını tekmelemesi hafızalara kazınmıştı. Daha sonra onlarca avukat gözaltına alınmıştı.

Bugün katliamdan bu yana 6 yıl geçti. Bu 6 yılda somalı madenci yakınlarının adalet arayışları hala devam etmekte.

Açılan davalar, kapanan dosyalar. durumun asıl faaillerinin hala mahkeme önüne çıkarılmayışı bugün somalı madenci yakınlarının en büyük isteği. konuyla ilgili maden ocağı sahibi gözaltına alınıp tutuklanmıştı. geçen sürede o da serbest bırakıldı. Somalı madenci yakınları ise bu süreçte sadece ve sadece adalet’in yerini bulmasını istiyor.

Bir cevap yazın

Previous Story

Dekan Orhan Acar İstifa Etti

Next Story

Muhalefete ait belediyelerde risk

Latest from GÜNDEM

Dekan Orhan Acar İstifa Etti

Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya düşen görüntüler, “akademinin” şu andaki içler acısı halini ortaya serdi. Dün

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz kurlarındaki artış geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesiydi. Dolar tarihte ilk defa 7’nin