Trump’tan Suudi Arabistan’a petrol tehditi

Suudi Arabistan ile Rusya arasında yaşanan petrol savaşının arka planında yaşanan gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Prens Selman ile petrol savaşına ilişkin yaptığı telefon görüşmesinde Suudi Arabistan’ı tehdit ettiği ortaya çıktı. Petrol fiyatlarının dip noktayı görmesine neden olan Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimde Trump’ın araya girmesiyle süreç hızlı bir şekil çözülmüştü. Bunun Trump’ın Prens Selman’ı ABD askerlerini Suudi Arabistan‘dan çekmekle tehdit etmesi sonucu, Prens Selman‘ın geri adım atmasıyla yaşandığı ortaya çıktı. Trump ile Prens Selman arasındaki telefon görüşmesinde Trump’ın kendisini tehdit edeceğini anlamasının ardından Prensin danışmanlarını odadan çıkardığı belirtildi.

Trump’tan tehdit, Prens Selman’dan geri adım

Korona virüsü salgını ile birlikte petrola olan talebin dip noktayı görmesi petrol fiyatının da tarihi seviyelere düşmesine neden olmuştu. Bu süreçte Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki petrol fiyato gerilimi ABD’yi kızdırdı. 2 Nisan tarihinde Prens Selman’ı arayan Donald Trump, OPEC’in petrol üretiminin durdurmaması durumunda Suudi Arabistan’da bulunan ABD askerlerinin geri çekileceğini söyledi. Reuters‘ın haberine göre ABD ile Suudi Arabistan arasındaki 75 yıllık müttefikliği bitirme noktasına getiren süreçte Trump’ın tehditkar tavrı sonrası Prens Selman geri adım atmıştı.

Donald Trump Korona virüsü salgını nedeniyle zor günler geçirirken en önemli hedeflerinden birisi ABD petrol endüstrisini korumaya çalışmak. Prens Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde bunu dile getiren Trump’ın; “Biz sizi korumaya devam ederken siz bizim petrol sanayimizi yok ediyorsunuz” dediği iddia edildi.

Bir cevap yazın

Previous Story

Arzu Çerkezoğlu'ndan 1 Mayıs Açıklaması

Next Story

AKP'li İl Başkanı Şenocak'tan Kaftancıoğlu'na Tehdit

Latest from DÜNYA