Türkiye “de facto diktatörlük” olarak nitelendirildi

2004 yılından beri iki yılda bir Dönüşüm Endeksi araştırması yapan Bertelsmann Vakfı, Türkiye’yi demokrasisi zayıflayan ülkelere arasına koyarak “de facto diktatörlük” olarak nitelendirdi. Raporda Türkiye “ılımlı otokrasi” olarak sınıflandırılırken demokrasi sıralamasında 137 ülke rasında 77. sırada yer aldı. Rapor sonuçlarına göre tüm dünyada Coronavirüsü salgınının da etkisiyle demokrasilerin zayıfladığı belirtilirken Türkiye de bu ülkeler arasında yer aldı.

DW haberine göre Çarşamba günü yayınlanan raporun Türkiye bölümünde 2017 yılında yaşanan anayasa değişikliği reformu sonrasında geçilen yeni sistem ile birlikte Türk siyasetinde yeni bir dönemi başladığı belirtildi. Parlamenter sistem yerine aşırı güçlü Cumhurbaşkanının yer aldığı Başkanlık Sisteminin geldiği belirtilirken bu geçiş “de facto diktatörlüğün” fiili başlangıcı olarak nitelendirildi. Yeni bir Türkiye’nin oluştuğu belirtilirken Türkiye’nin dış politikası ve uluslararası ilişkilerinde radikal bir dönüşümün gerçekleştiği ifade edildi.

Türkiye demokrasi statüsünde düşük not aldı

Raporda incelenen ülkeler arasında yapılan “Demokrasi Statüsü” sıralamasında Türkiye 10 üzerinden 4.9 puan alarak 77. sırada yer aldı. Türkiye aldığı puan ile “ılımlı otokrasiler” grubunda sınıflandırılırken ilk kez Bertelsmann raporunda “otokrasi” olarak nitelendirilmiş oldu. Bu durumun nedenleri arasında yeni yönetim sistemi ile birlikte güçler ayrılığı ilkesinin saf dışı bırakıldığı, basın özgürlüğnün kısıtlandığı ve insan hakları ihlallerinin yaşanması olarak gösterildi.

Türkiye’nin ekonomi statüsü değerlendirmesinde ise 10 üzerinden 6.1 puan alarak 50. sırada yer aldı. Bu sonuç ile Türkiye orta seviye olarak gösterilen “sınırlı” ülkeler arasında gösterildi.

 

Bir cevap yazın

Previous Story

Okul bahçesine algılanacak afiş

Next Story

"Koronavirüs salgını sonbaharda artabilir"

Latest from POLİTİKA

Mahalleler karantinada

Mahalleler karantinada Corona virüs ile birlikte tedbirleriyice alınmadığı için birçok yerde karantinalar başladı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesi

D vitamini uyarısı geldi

D vitamini uyarısı geldi yeni tip koronavirüs COVID-19 virüs salgın ile birlikte oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu